У Чернівцях вперше святкували Маланку на міжобласному рівні. Минулої суботи на Соборній площі відбувся Міжобласний фольклорно – етнографічний фестиваль «Маланка». З метою відродження традиційних святоргнаізатори скликали в обласний центр Маланок з усіх районів Буковини та сусідніх областей.Як повідомили «Чернівецькому репортерові» організатори, давню ідею цього року підтримали міська та обласна влада, також спонсори. Це дало змогу провести конкурс і нагородити трьох найкращих Маланок грошовими призами – 10, 5 і 2 тисячі гривень. На сцені, встановленій на Соборній площі, виступили 15 заявлених на фестиваль учасників. Найбільш чисельніші з Маланок – Красноїльська та Вашківецька, остання також має назву Вашківецькіпереберії.
Маланка села Котелеве, Новоселицького району мішана. Як розповіла керівник місцевого хору Алла Постулатій, їхня традиція, як і село двомовна. Румунська Маланка у них називається Турки – переодягнені тільки чоловіки.
Кінь і яскраво вбрані вояки з пришитими до форми дзеркалами, паєтками, квітками та монетами – це вже румунська традиція: «Подивіться – монети, потруси плечима. Це треба, щоб чули люди, бо ми йдемо з колядою».
Крім того, усе дійство ведеться румунською мовою. Ці учасники, зі слів їхнього керівника Алли Постулатій, привезли на фестиваль дві сценки – румунську і українську.
А це гуляє Маланка із Сокриящини: «В нашій області головна особа кінь – не Маланка, а ми вже як помічники його : пан, пані, циган, офіцер веде коня».
Василь у виставі офіцер – розповідає - цю традицію, започатковану в їхньому селі Шебутинці ще за румунської влади, попри заборони, вдалося зберегти донині.
Організатори першого фестивалю вже помітили неабиякий інтерес до нього з боку учасників та простих людей. Оксана Лелюк висловила віру в те, що наступного року цей фестиваль повториться і стане традиційним.
Оксана Лелюкголовний спеціаліст відділу з питань туризму Чернівецької ОДА: «Хотілося зробити цілісний продукт, щоб привернути увагу до Буковини, як до краю різнобарвного, до краю, який має потенціал для розвитку етнографічного та фестивального».
За виступами Маланок стежило журі – тож у конкурсі перемогла Красноїльська Маланка і забрала першу нагороду: 10 тисяч гривень. Друге місце і 5 тисяч розділили: село БелелуйСнятинського району, Івано-Франківської області, Вашківецькіпереберії, Суховерхів Кіцманського району. А третє місце і дві тисячі гривень дісталося Хотинській Маланці та учасникам із с. КотелевеНовоселицького району. Вашківецька Маланка також отримала приз глядацьких симпатій.
Оксана Зима. Телеканал «Чернівці». |