Погода в Черновцах
 

Єдина країна

Проект Єдина країна на МТРК Чернівці

Офіційні сайти

Курси валют

Завантажуємо курси валют від minfin.com.ua
22 січня Україна святкує День Соборності
П'ятниця, 21 січня 2011, 16:04
22 січня Україна святкує День Соборності. Це свято відзначається у день проголошення Акту возз’єднання Української Народної Республіки та Західно-Української Народної Республіки, що відбулося в 1919 році. 22 січня 1919 року Україна вперше за багато віків зробила спробу  обєднатисвої землі в єдину незалежну державу. Розєднаний  український народ визволився з неволі – Лівобережна Україна вийшла з Російської, а Правобережна – з Австро-Угорської імперій – і возз’єднався на своїй землі в єдиній Українській державі.

Акт злуки двох Україн був, швидше, символічним знаком прагнення єдності, бо у керівництві держави спільності тоді не було. Історики та політологи неоднозначно оцінюють події 19-го року. Передумов втримати незалежність було дійсно менше, ніж її втратити.

Ігор Гаврада, політолог: «Було кілька причин, починаючи від розрізненості національно-демократичних тогочасних сил і закінчуючи дуже несприятливою зовнішньополітичною геополітичною кон’юнктурою».

Україна виявилася затиснута між двома потужними силами – Антантою з півдня, і більшовиками – з Півночі. Сил для боротьби не було, військо розбігалося, країною поширювався хаос. Та незважаючи на короткий період злуки, акт Соборності дійсно мав величезне значення, як з точки зору дипломатії, так і з точки зору національної єдності.

Андрій Горук, історик: «Цей акт проголошення соборності української етнічної території, в межах української держави був надзвичайно важливим з точки зору міжнародно-політичного резонансу. І власне,у міжнародній спільноті, чітко наголошував на тому, що нова держава є сформованою, що вона є політичною реальністю і те, що українська нація досягнула цього рівня політичного самоусвідомлення».

22 січня 1990 року сотні тисяч українців узялися за руки, утворивши «живий ланцюг» від Києва до Львова, на згадку про проголошення Акту Соборності. Це був потужний символічний захід, який засвідчив, що всередині українського радянського суспільства є ті сили, які незабаром призведуть до появи незалежної держави.

Ігор Гаврада, політолог: «Ініціатива виходила не з боку держави, не з боку органів державної влади. Це швидше була одна з найперших спроб самоорганізації того, що пізніше назвуть громадянським суспільством».

А як же ставляться до цього свята буковинці? Чи знають громадяни вільної держави про перші спроби здобуття незалежності далекого 1919 року?

Чи знаєте про День Соборності?

«Ні, зрозуміло, що чув. Але не можу вам сказати все дуже точно. Не інтересувався досі історією»

-          «Цього дня відбулося визволення, вроді би, України»

-          «Це обєднання Західної України з Україною. Чи потрібно нам святкувати цей день? Обовязково»

Нині, коли Україна насолоджується здобутою свободою, свято Дня Соборності дійсно потрібне як ніколи. Адже в нас ще так багато суперечностей та ідейної конфронтації. І чи зможемо ми стати дійсно об’єднаною нацією та державою залежить тільки від нас.

Олександр Коркоіл. Телеканал «Чернівці».

 

Слідкуйте за нами

Відео архів

Відеоархів МТРК Чернівці

Календар новин

< січня 2011 >
П В С Ч П С Н
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Langate

Молодий Буковинець

Глобус відвідувачів

Статистика

На даний момент 234 гостей на сайті
 
Copyright © 2010 Телеканал "Чернівці".Всі права захищені.