Погода в Черновцах
 

Єдина країна

Проект Єдина країна на МТРК Чернівці

Офіційні сайти

Курси валют

Завантажуємо курси валют від minfin.com.ua
"Перегони роботів зі штучним інтелектом"
Понеділок, 18 лютого 2013, 17:06
"Перегони роботів зі штучним інтелектом" - ще п'ять років тому цей вислів здавався чимось фантастичним. Але от уже третій рік поспіль у Чернівцях проходять перегони автономних робокарів, зроблених руками студентів з Західної України та Білорусі... 18 команд представили щонайменше по одній автівці, хоча деякі вироби і машинами не назвеш - настільки чудернацькою є їхня конструкція. Черепашка на колесах, яка має панцир у вигляді мозку - ось символ перегонів "Roborace". Конкурс проводиться лише третій рік, однак учасники кажуть, навіть за такий короткий термін прогрес сягнув неабияких висот.

Дмитро Скліпус, команда "Fresh" (Брест, Білорусь): "Сам конкурс очень важен. прошел год - технологии выросли очень серьезно. Пройдет еще год-два, тут будут такие технологии, что будет привлекать очень много людей".

Кожний робокар - викохане дітище. Машинка повинна проїхати самотужки певну кількість кіл, не втратити напрямок і по можливості об'їжджати інші машинки і бортики: «Робот состоит принципиально из трех частей - механической - шасси, гусеницы, электронной части, и верхний уровень, программное обеспечение».

Зібрати шасі, сенсорну систему, систему електроніки та керування, потім відкорегувати це все у злагоджено працюючу систему, налаштувати на трасу і вже потім випускати на трек - над цим протягом довгого часу працюють на факультетах і в наукових лабораторіях.

Алекс Нікорак, Анастасія Тока, команда "RepairIT" (Чернівці): "Ми тестували його протягом 4-х годин, зараз я не скажу, що він стільки витримає, але в тестах він показував приблизно 4 години".

Участь у перегонах брали 18 команд. Українські - з Івано-Франківська, Львова, Тернополя , Чернівців, та Білорусі - Мінська та Бресту. Суддівські бали складалась з двох критеріїв - оцінка швидкості та автономності робокара, тобто, здатність машинки самостійно вирішувати проблеми, які виникають на трасі.

Дмитро Скліпус, команда "Fresh" (Брест, Білорусь):  "Гонки роботов именно созданы для того, чтобы технологии росли. Не было бы роботов, не было бы сотревнований, все стояло бы на месте".

Одноосібним переможцем стала команда з Івано-Франківська - три їхні машинки виявилися найспритнішими і найобережнішими - вони не зачіпали противників і тендітно об'їжджали усі перемони. Болід-переможець називається "Нанда", створила його команда TopNode. Перемогли за рахунок єдлиного для всіх робокарів алгоритму, безлічі недоспаних ночей і нових датчиків, правда, не розкривають, яких саме.

Степан Стурко, команда TopNode (Івано-Франківськ), переможець змагань: "Для кожної машини - свій алгоритм роботи, тому що вона має різну базу і різні параматри - швидкість і так далі".

Кожна команда використовувала свої технології, обмін досвідом - невід'ємна частина таких змагань. І хочі на перший погляд здається,що таке хобі вимагає грошей, переможці твердять - ідеї допомагають непогано зекономити.

Володимир Олійник, головний судя: "Обмін досвідом. Кожен може - хто через плече, а хтось загляне на машину іншого, побачить якесь свіже рішення, щоб використати на своїй машині наступного разу".

Мар'ян Федірко, команда TopNode (Івано-Франківськ) переможець змагань: "Вот така може получитися , вона зайняла, до речі, третє місце, 200 гривень. Тобто. кожен студент може зробити. Вона складається зі звичайної китайської машинки, яка продається в магазинах. А деталі можна в радіомагазинах можна докупити".

До Івано-Францівська поїхали дипломи і медалі за 1, 2, та 3 місця, наступного року хлопці пообіцяли повернутися зі ще більш швидкими болідами.

Надія Величко. Телеканал «Чернівці».

 

Слідкуйте за нами

Відео архів

Відеоархів МТРК Чернівці

Календар новин

< лютого 2013 >
П В С Ч П С Н
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      

Langate

Молодий Буковинець

Банер

АВКстенд

Банер

Глобус відвідувачів

Статистика

На даний момент 121 гостей на сайті
 
Copyright © 2010 Телеканал "Чернівці".Всі права захищені.