Як взаємодіють органи місцевої влади та громадські організації у вирішенні нагальних проблем переселенців з окупованих сходу та Криму? Саме це питання було ключовим на засіданні чернівецького форуму вимушених переселенців, участь в якому взяли і владники.
Таке засідання вже не перше ініційоване «Союзом вимушених переселенців» і до цього проходило ще в декількох містах України. Головна мета, зазначають організатори, згуртувати переселенців формуючи сильну та активну громаду, аби мати змогу відстоювати свої права:
«Головне завдання – познайомитись, сконтактувати і почати взаємодіяти між собою та з владою. Ми готові допомагати іншим переселенцям у вирішенні їхніх проблем».
Говорячи про взаємодію та співпрацю влади і вимушених переселенців наріжним каменем постає закон про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб, який переселенці відстоювали декілька місяців, і який в результаті не виконується:
«Ми боролись за нього довгих 7 місяців і нарешті його таки прийняли. Але як ми наразі бачимо він не виконується в частині реалізації програми адаптації внутрішньо переміщених осіб».
Організатори зазначають, саботування кабміном цього закону є порушенням їхніх конституційних прав, адже саме ця програма мала врегулювати найголовніші проблеми на законодавчому рівні. Натомість труднощі з отриманням документів, адаптацією та працевлаштуванням нікуди не діваються: «Звісно у нас є безліч проблем із працевлаштуванням коли ті навички які у людей є тут не потрібні. А ще психологічна адаптація, адже це не легко почати життя з нуля».
Звісно значна частина нагальних проблем вирішуються на регіональному рівні,але рухатись ще є куди зазначають організатори. Адже переселенці не хочуть бути тягарем громади, а завдяки законодавчому врегулюванню приносити користь регіону: «Існує безліч регіональних програм в які наразі треба вносити зміни що враховували б наявність внутрішньо переміщених осіб. Люди хочуть приносити користь тому регіону де проживають» . |