Погода в Черновцах
 
Представники румунської громади Чернівецької області просять президента України накласти вето на закон "Про освіту" (ВІДЕО) PDF Друк e-mail
Вівторок, 12 вересня 2017, 21:21
З відповідним листом вони звернулись до глави держави, нарікаючи на неконституційності закону.
«Новий закон про освіту – панацея чи привід для дискусій і чи не пригнічує ін. права нацменшин?»
Мова йде суто про 7 статтю, яка містить норми що суперечать деяким статтям конституції держави.
До слова, в Чернівецькій області сьогодні функціонують 47 дошкільних навчальних закладів з румунською мовою навчання та виховання та майже 80 румуномовних шкіл.
Ауріка Божеску, відповідальний секретар міжрегіонального об’єднання «Румунська спільнота України» : «Наші пропозиції не взяті до уваги, не тільки румуномовної громади, але й угорської, і болгарської, ті, що маємо школи і тому прийшлося звернутись до Президента України, щоби після голосування в парламенті і подумали добре чи підписувати цей закон чи ні і ми просимо Президента накласти вето на цей закон».
Євгеній ТоварнИцький, директор КарапчІвського ліцею ім. М. Емінеску. В цьому навчальному закладі предмети викладаються румунською мовою. Керівник ліцею вважає, що зміни до закону потрібні, проте необхідно зважати і на представників нацменшин.
Євгеній Товарницький, директор Карапчівського ліцею ім. М. Емінеску: «Самий закон він дуже вчасний і потрібний для українського суспільства. В сумі закон не викликає ніяких противорічь для румунської громади, але є один аспект на який дуже треба звернути увагу, це стаття 7ма. Ця стаття  дещо невдало сформульована».
В цій статті йдеться, що, цитую: «мовою освітнього процесу в закладах освіти є державна мова. Особам, які належать до національних меншин, забезпечується право на навчання рідною мовою чи на вивчення рідної мови у державних і комунальних закладах освіти. Це право реалізується через мережу закладів освіти, класів (груп) з навчанням державною, іншими мовами чи вивченням цих мов, що створюються відповідно до законодавства». Кінець цитати. А отже, шкіл, в яких предмети викладатимуться мовою нацменшин не буде, натомість будуть створені лице окремі класи.
Євгеній Товарницький, директор Карапчівського ліцею ім. М. Емінеску: «Залишається навчання рідною мовою для нацменшин тільки у початковій ланці. У 5-9 класах збільшується кількість дисциплін, які б мали б викладатись державною мовою. А в 10-12 класах передбачається вивчення всіх дисциплін державною мовою».
Ауріка Божеску, відповідальний секретар міжрегіонального об’єднання «Румунська спільнота України» : «Це означає , що як такових шкіл, де повний процес навчання буде мовою нацменшин, як було 100,200,300 років тому і завжди процес навчання був рідною мовою при всіх державних устроях і тому ми вважаємо, що це є зменшенням існуючих прав та свобод, воно дуже логічно відображається в цих статтях».
Представники нацменшин переконують, що в їхніх школах вивчають державну мову на рівні з іншими навчальними закладами і спілкуються українською вільно. А шкільна програма ідентична тій, за якою працюють в звичайних школах, різниться вона лише мовою викладання.

 

 

Радіо Блиск ФМ 106.6 онлайн

Радіо Блиск ФМ 106.6

Слідкуйте за нами

Відео архів

Відеоархів МТРК Чернівці

Календар новин

< вересня 2017 >
П В С Ч П С Н
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Langate

Справжня вода

Молодий Буковинець

Глобус відвідувачів

Статистика

На даний момент 228 гостей на сайті
 
Copyright © 2010 Телеканал "Чернівці".Всі права захищені.